Obývací pokoje Koupelny KuchyněLožnice
Ložnice - informační příloha serveru Vše pro interier.cz

Zařizujeme novou ložnici

Pokud stojíte před problémem jak nejlépe zařídit ložnici, aby splňovala všechny vaše požadavky, je potřeba všechny možnosti předem důkladně zvážit. Rozhodně se do ničeho nepouštějte stylem "čím dříve, tím lépe", mohli byste nakonec být nemile překvapeni. V této kapitole se vám pokusíme nastínit několik potenciálních problémů a jejich řešení.

Výběr vhodné místnosti

Ilustrační foto Ilustrační foto Pokud to dům či byt dovolí, ložnice by měla být orientována na východní stranu. V letních měsících bývá večer dostatečně ochlazena a ráno nás příjemně probouzí sluneční svit. Ložnice by rozhodně měly být dobře větratelné, čerstvý vzduch je pro kvalitní spánek velice důležitý. V panelových domech se často setkáváme s kritikou malých místností, nenechte se však odradit prvním dojmem a klidně ložnici umístěte do místnosti nejmenší. V mnoha zahraničních příkladech jsou ložnice ještě menší, přesto plně funkční a dostatečně komfortní. Vše spočívá v kvalitním řešení a dostatečném množství zabudovaných úložných prostorů. Moderní ložnicové komplety bývají úložnými systémy opatřeny a nouzi o výběr jistě mít nebudete.

V rodinném domě platí při volbě místnosti pro ložnici podobná pravidla jako u panelové nebo cihlové bytové zástavby. Často jsou ložnice umísťovány do podkroví, jehož stísněnější podmínky zdravému spánku nevadí a přízemní prostory domu tak nabízí rozmanitější možnosti využití. Kromě předchozího faktu mohou být skosené stěny a nosné trámy v půdní ložnici zajímavou estetickou dominantou.

Obytné ložnice

Ilustrační foto Tento v poslední době poměrně často užívaný pojem značí kombinaci ložnice a nějaké další místnosti - nejčastěji obývacího pokoje. Zařízení místnosti je potřeba zvolit tak, aby vyhovovalo oběma základním funkcím, často zde dochází ke kompromisům, zvláště u lůžkového nábytku, kde je potřeba rozhodnout se, zda-li upřednostníme zdravý spánek nebo pohodlné sezení. Tento problém elegantním způsobem řeší různé výklopné systémy, které si představíme v sekci Postele trochu jinak. Takovou obytnou ložnicí je v podstatě také téměř každý dětský pokoj. Poněkud extravagantní, ale čas od času vyhledávané řešení je přímé propojení ložnice s koupelnou.

Uspořádání nábytku

Ilustrační foto Vhodné umístění nábytku v ložnici patří k dalším oříškům pro návrháře i laiky. Obecně platí fakt, že špatným rozmístěním můžete funkčnost ložnice totálně degradovat. Dominantou ložnice je samozřejmě postel, dostatečně veliká a pohodlná. Měla by mít volný přístup (v případě manželské samozřejmě z obou stran), opartní bychom měli být ohledně umístění v rozích a také v podkrovních místnostech. Důležitá je možnost volného pohybu po celé místnosti. Postel zdaleka není jediný kus nábytku, od kterého si lze slibovat naplnění účelu místnosti. Po jejích obou stranách bychom měli pamatovat na noční stolky, ze kterých nesmí srážet lampičku otevřené okenní křídlo ani do nich narážet otevírané křídlo skříně. Pokud přímo na ložnici nenavazuje šatna, neměla by zde chybět objemná komoda pro drobné osobní prádlo a šatní skříň. V každé životní etapě oceníme tichý, intimní kout s křesílkem a lampou: mladá vyčerpaná maminka v něm může spočinout při kojení nebo uspávání dítěte, zralá žena při četbě dámských časopisů nebo ženských románů a babička si v něm pohodlně namasíruje bolavé nohy francovkou. V ložnici bychom měli pamatovat také na prostorovou rezervu do budoucna. S příchodem dítěte vzniká dočasný a přesto přibližně dvouletý požadavek na umístění dětské postýlky. Po odsunu dítka do vlastního pokoje může jeho místo zaujmout třeba vysněný rotoped, nebo nízká skříňka s hi-fi aparaturou případně televizorem.

Nalezli jsme také několik rad pro umístění postele podle metod feng-šuej:
Za čelem postele by vždy měla být plná stěna. V opačném případě budeme trpět pocity nestability. Dveře nebo okna za hlavou postele přivádějí k hlavě spícího negativní energii, která může vyvolávat psychické problémy a nemoci. Postel umístěná uprostřed místnosti je označována jako "plovoucí" a vytváří v ložnici negativní atmosféru lability a nervozity. Nejlepší poloha pro postel se nachází diagonálně naproti dveřím do ložnice. Výsledná energie je tam pozitivní a ochranná.

Wikipedie - otevřená encyklopedie
TIP - Feng shui
Feng-shui je starobylé čínské umění, které nám ukazuje, jak uspořádat předměty, abychom dosáhli harmonie, zdraví, štěstí, lásky a bohatství. Učí nás jak najít rovnováhu v našich vztazích k předmětům kolem nás, a jak je umísťovat, aby se lidé a prostředí harmonicky sjednotili a posilovali pokrok. Podle starých Číňanů je rozmístění předmětů v prostoru velmi důležité.

Barvy v ložnici

Ilustrační foto Když si odmyslíme obecné dělení na studené a teplé, jsou barvy hodně subjektivní záležitostí. A pokud se jedná o ložnici, je tento fakt posunut ještě o stupínek výš. Jasné syté barvy, zvláště červená a oranžová se zpravidla nedoporučují. Jejich silně aktivní energie může narušovat klid potřebný ke spánku. Doporučují se matné odstíny modré barvy, která je pravděpodobně nejrozšířenější, dále šedá, béžová a jiné neutrální barvy, které mají uklidňující účinky a podporují spánek. Poslední dobou se také hodně objevují kombinace dvou barev, kdy protilehlé zdi jsou vyvedeny ve stejné barvě, např. modrá a světle šedá. Pokaždé je ale potřeba zvážit kombinaci barev na zdech tak, aby ladila s pořízeným nábytkem! Barevná roztříštěnost působí rušivě. Při barevném řešení pochopitelně vycházíme především z osobního vztahu k barvám.

 

 

 
Pecho-it.cz & Vše pro interiér.cz © 2007