Obývací pokoje Koupelny KuchyněLožnice
Ložnice - informační příloha serveru Vše pro interier.cz

Nábytek a materiály

Ilustrační foto Vyhledávání a nákup jednotlivých kusů nábytku, různých dekoračních a funkčních doplňků není jednoduchou záležitostí. Je to etapa náročná a poměrně zdlouhavá. Chceme-li mít ložnici zařízenou opravdu vkusně a účelně, je potřeba držet se určitých pravidel a vyvarovat se zbytečných chyb. Průzkumy ukázaly, že zatímco koncem minulého století byl na prvním místě nákup nábytku, v dnešní době jsou to výrobky spotřebního strojírenství a elektroniky - televizory, domácí kina, osobní počítače, klimatizace... Avšak toto vybavení plní svoji funkci poměrně málo let a rychle stárne, zatímco nábytek často setrvává v bytě po značnou část našeho života a někdy slouží i dalším generacím.

Estetika vs. funkčnost

Návrh rozmístění nábytku pomocí specializovaného softwaru Návrh rozmístění nábytku pomocí specializovaného softwaru Při výběru nábytku do ložnice je v první řadě potřeba uvědomit si následující fakt: Nábytek se hodnotí nejen dle vnějšího vzhledu, důležitá je v první řadě jeho funkčnost! Nábytek by měl být variabilní, umožňovat přestavitelnost a měnitelnost obytného prostoru - to platí obecně pro všechny místnosti v bytě. Velikost nábytku by měla být přizpůsobena velikosti místnosti, nenechte se zlákat na první pohled krásnou sestavou nočních stolků, která vypadá v prodejně s nábytkem úchvatně, v malé ložnici může působit nepěkným dojmem a k tomu navíc i překážet. Před tím, než se vydáte nakupovat, nebo vybírat nábytek na internetu, změřte celou ložnici, nakreslete si plánek (využít můžete i nabídku volně dostupného softwaru pro návrh interieru), předem vše zvažte a ujasněte si rozměrové limity pro jednotlivé kusy nábytku.

Neexistuje žádné dogma ani ideální návod na zařízení ložnice, ale je - li nábytek vybrán uvážlivě a s důrazem na funkční, estetickou a výrobní kvalitu, může sloužit mnoho let. Proto je lepší konzultovat zásadní věci týkající se problematiky zařizování s odborníkem - architektem.

Noční stolky

Na noční stolky je také zapotřebí klást jistý důraz. Měly by být plně funkční, esteticky vhodně doplňovat celkový design místnosti a neměly by překážet. Vhodné jsou k ukládání drobností jako jsou papírové kapesníky, krém na ruce či kniha. Samozřejmě by měly být opatřeny lampičkou ke čtení. Co se týče materiálů k výrobě nočních stolků, běžně používané jsou dřevotřísky, překližky a různé plasty. Pokud si ovšem potrpíme na skutečnou kvalitu, dáme přednost masivu.

Dřevotvar
TIP - Noční stolek PORTE
Moderní design nábytkového programu PORTE firmy Dřevotvar upoutá na první pohled. Navštivte prezentaci firmy Dřevotvar v katalogu Vše pro interiér.cz!

Šatní skříně a komody

Ilustrační foto Šatní skříně se i dnes v mnoha případech dají pořídit jako součást ložnicové sestavy, shodují se materiálově i barevně s rámem a čelem postele. Bohužel taková řešení zabírají relativně hodně prostoru, takže majitel nemá moc velkou šanci vytvořit vzdušný a otevřený interiér. Pokud disponujete dostatečně velkou ložnicí, nebo nepočítáte do budoucna s absolutně žádnými stavebními pracemi, tak nebudete mít s velikostí skříní problém. V opačném případě jsou vhodnější variantou vestavěné skříně. Nejenže v prostoru nepřekážejí, ale vzhled a otevírání dveří si zákazník může určit sám. Ať už zvolíme kteroukoliv variantu, je velmi důležité mít na paměti správné vnitřní vybavení. Nejběžnější a finančně nenáročné jsou klasické police a šatní tyč, kvalitní výrobci se však snaží uživatelům vyjít maximálně vstříc, z tohoto důvodu nabízejí další vybavení: různé typy zásuvek, speciální držáky kravat a kalhot, výsuvné koše, sklopné tyče apod. Správné rozvržení vnitřního prostoru šatní skříně má svá specifika a přesně dané rozměry, úkolem je rozčlenit prostor maximálně efektivně, aby pojal co nejvíce svršků, které budou zároveň přehledně uspořádány. Kvalitní šatní skříň by měla mít i možnost vnitřního osvětlení.

Vpodstatě stejné požadavky byste měli klást i na veškeré komody a prádelníky. Pamatujte si, že kapacita úložných prostor není neomezená a jak už bývá zvykem, místo pro ulkládání vašeho ošacení bude stále ubývat, proto je potřeba již při pořizování dbát na určité rezervy. Pokud nekupujete kompletní ložnicovou sestavu, nezapomeňte na vhodné sladění jednotlivých komponentů a materiálů, ze kterých jsou vyráběny!

Podlaha v ložnici

Ilustrační foto Výběr vhodného materiálu podlahové kritiny je v ložnici ulehčen faktem, že zde nejsou kladeny natolik vysoké zátěžové požadavky jako například v kuchyni. Jelikož podlaha je základem každé místnosti i v ložnici se raději vyhněte nápadně levným výrobkům, protože jsou na trhu opravdu velké rozdíly nejen v ceně, ale hlavně v kvalitě. Rozhodně nic nezkazíte dřevěnou podlahou z kvalitních tvrdých a ušlechtilých dřevin, ať už z klasických parket či intarzovaných dílců. Duši romantika potěší i mírně vrzající podlaha z poctivých prken nebo fošen, které lze uměle zestařit nebo natřít světle pastelovým odstínem. Samozřejmě je vhodné použití i moderních laminátových plovoucích podlah, zde se právě může projevit úspora využitím méně odolné konstrukce, přecijen v ložnici nebude podlaha namáhána stejně jako v dětském pokoji. K orientaci v nabídce výrobců slouží tzv. třída užití.

Místnost pocitově proteplí a zútulní vlněný kusový koberec, který menší místnost opticky zvětší. Naopak rozlehlejší ložnici bude slušet několik menších koberečků vymezujících jednotlivé zóny. Jelikož zatížení podlahy není velké a prostor většinou není užíván celý den, lze použít i koberec s vysokým vlasem.

 

 

 
Pecho-it.cz & Vše pro interiér.cz © 2007