Obývací pokoje Koupelny KuchyněLožnice
Ložnice - informační příloha serveru Vše pro interier.cz

Přikrývky a polštáře

Ilustrační foto Ilustrační foto Mnozí z nás když ráno vstávají, už se těší na večer, až si zase lehnou. Znáte to? V posteli trávíme soustu času, a to nejen spánkem. Stejně důležité jako postel, rošt a matrace jsou přikrývky a polštáře, přesněji řečeno materiál, ze kterého jsou vyrobeny. Podle čeho tedy lůžkoviny vybírat a na co si dávat pozor? V prvé řadě musí být zdravotně nezávadné, odpovídat našemu vkusu a slušet interiérovému vybavení. Samozřejmě by také měly být příjemné na dotek. Ne každý snese spánek v umělých nebo naopak přírodních materiálech. Alergiemi trpí značná část populace a tyto problémy se bohužel nevyhýbají ani dětem. Z tohoto důvodu je při nákupu přikrývek a polštářů nutné znát zdravotní stav osoby, pro kterou jsou pořizovány, předejdete tím zbytečným výdajům zaviněným koupí nepoužitelné přikrývky.

Vlna SHOP
TIP - Vlna SHOP
Exkluzivní Internetový obchod s výrobky z ovčí vlny - Vlněné lůžkoviny, vlněné přikrývky, vlněné deky, vlněné polštáře, matrace, spací pytle, kojenecký textil. To nejlepší do Vaší ložnice. více informací naleznete v katalogu!
 

Ovčí rouno

Ovčí vlna patří k vysoce kvalitním přírodním materiálům, je součástí nových trendů zdravého životního stylu s vysokými požadavky na zdravý spánek. Ovčí vlas si i po stříhání, praní a pletení zachovává svoji typickou vlastnost, kterou je schopnost dynamicky se smršťovat a roztahovat vlivem teploty okolí. Dobře se tedy přizpůsobuje tělesné teplotě, nedochází tak k nadměrnému pocení, či pocitu chladu. Díky těmto jedinečným vlastnostem je vám pod lůžkovinami z ovčí vlny přes zimu příjemně teplo a ani přes léto se pod nimi nezpotíte, protože pomáhají udržovat stálou tělesnou teplotu. Odpadají vám tak starosti s pořizováním různých sad přikrývek zvlášť pro každé roční období. Ovčí rouno má schopnost pohlcovat vodu až do 35 procent své hmotnosti. Přitom zůstává na dotek suché a jakmile okolní prostředí přestane být vlhké, vlhkosti se snadno zbaví. Právě proto oděv a lůžkoviny z vlněné látky výborně pohlcují pot z těla a vlna se ho dokáže přirozeným způsobem zbavit do okolí. Pro srovnání: bavlna pohltí vodu jen do osmi procent své hmotnosti a syntetické vlákno jen do necelých tří procent.

Peří

Ilustrační foto Někteří lidé dodnes nedají dopustit na peří, a ví patrně proč. Ač by se mohlo zdát, že peří už v ložnicích nemá co dělat, i ono má své nesporné výhody. Prachové peří je velmi měkké, lehké a příjemné na dotek. Jeho termoizolační schopnost je stejně kvalitní jako v případě ovčího rouna. Předností péřové přikrývky je také její trvanlivost při minimální péči a schopnost absorbovat vlhkost těla během spánku. Kvalitu peří, a tudíž i přikrývky, udává hodnota nosnosti - čím vyšší číslo, tím lépe. Méně kvalitní přikrývky mohou mít tu nevýhodu, že jsou neprakticky prošité jen na několika místech a peří se tak seskupuje v jedné části přikrývky, zatímco ty ostatní zůstávají téměř bez náplně, z tohoto důvodu se nevyplatí příliš šetřit a při výběru dávat pozor na kvalitu prošití. Péřové přikrývky i polštáře se dají bezproblémově prát, je ovšem potřeba dbát na jejich dostatečné vysušení.

Velbloudí srst

Velbloudí srst se řadí k méně obvyklým materiálům, je poměrně drahá, ale na druhou stranu poskytuje opravdu vysoký komfort. Totéž by se dalo tvrdit i o vlněném vláknu kozy angorské či lamy. Přikrývky z těchto materiálů se vyznačují vysokou hřejivostí, lehkostí a jemností. Při pořízení běžné sady (přikrývka, polštář, podložka) ovšem počítejte s cenou pohybující se na hranici deseti tisíc korun.

Duté polyesterové vlákno

Ilustrační foto Duté vlákno je nejmodernější umělý materiál používaný pro výrobu lůžkovin. Lze si jej představit při velkém optickém zvětšení jako „makarón“, duté vlákno bylo vyvinuto moderními technologiemi jako praktická náhrada přírodních vláken a svými vlastnostmi se jim přibližuje. Snadná údržba a biologické nestárnutí je samozřejmostí. Je lehké a ve styku s lidským tělem nadýchané a vzdušné. Dutá vlákna mají také velmi dobré izolační vlastnosti. Polyesterové vlákno vytváří prostředí nevhodné pro výskyt prachových roztočů a tím i pro alergeny způsobující alergie. Výrobky lze prát při teplotě 95°C, čímž je zaručena úplná likvidace domácích roztočů a 100% hygiena vašeho lůžka.

Silikonizované vlákno

Jedná se o klasické polyesterové vlákno s přídavkem silikonu. Nanesením tenké vrstvy silikonu na polyesterová vlákna se dosáhne extrémního efektu měkkosti, tak že přikrývka přilehne těsně k tělu. Vyšší komfort se samozřejmě podepíše i na vyšších pořizovacích nákladech, obecně ale platí fakt, že přikrývky z umělých vláken jsou levnější než z přírodních materiálů.

Plné vlákno

Plné vlákno se využívá zejména při výrobě polštářů, je tvořeno směsí speciálních polyesterových kuliček PES a polyuretanových tyčinek PUR. Takto vytvořená náplň má vysoce užitné vlastnosti, dodává polštářům plnost, pružnost, lehkost a tvar a především příjemnou měkkost.

Vrchní materiály

Ilustrační foto Povrchový materiál zpravidla tvoří sypkovina ze směsi 65% polyester / 35% bavlna, která je podšitá netkanou textilií zabraňující případnému prolínání náplně. U zipových polštářů bývá z boční strany všitý zip umožňující individuální regulaci náplně, kterou je možné zakoupit i zvlášť. Setkat se můžeme také se sypkovinou ze 100% bavlny..

 

 
Pecho-it.cz & Vše pro interiér.cz © 2007