Obývací pokoje Koupelny KuchyněLožnice
Ložnice - informační příloha serveru Vše pro interiér.cz

Lůžka a matrace

Ilustrační foto Ilustrační foto Jak si kdo ustele, tak si lehne. Toto přísloví je plné moudrosti a mnoha významů. Mnozí z nás vůbec netuší, jak by měla kombinace lůžka a matrace vypadat, jak z hlediska zdravotního, pocitového, hygienického i konstrukčního. Doba obyčejných molitanových matrací je už naštěsti pryč a možností, jak si zařídit co nejpohodlnější spánek, je dostatek.

Kostra lůžka

Retro - dřevěný pevný rošt Kostra lůžka je velice důležitá a měla by být volena v souladu s konkrétní užívanou matrací, aby se využily všechny specifické vlastnosti, charakteristické právě pro ten který druh. Poohlédneme-li se do nedávné historie, jistě se nám vybaví hojně používaný drátěný rám, ve kterém se po čase uprostřed objevil typický nepohodlný důlek od proležení, který byl často příčinou problémů s páteří. Dále pak tvrdé lůžko s pevnou dřevěnou deskou pod slámou plněnými matracemi. V nich se rádi hromadí roztoči, bakterie a různé plísně, díky nimž řada lidí trpí alergiemi a ekzémy. Později se tvrdá plocha změkčovala vyššími pěnovými materiály (latex, molitan), které nahradily již zmíněné plněné matrace. Protože jen samotná kvalitní matrace veškeré problémy nevyřešila, tak ani toto řešení nebylo vůči naší páteři ideální, přestože se pěnový materiál začal odlehčovat a různě kombinovat. Bylo potřeba "jít na věc trochu jinak" a na světě se objevilo konečně revoluční řešení - lamelový rošt.

Lamelový rošt

Polohovatelný lamelový rošt Matrace se na vhodném roštu snáze přizpůsobí tělu i lépe dýchá, než když ji položíte na pevnou desku. Lamelové rošty se vyrábějí v různých konstrukčních a kvalitativních provedeních, které závisejí na šířce lamel a jejich uchycení v rámu. Lamely mohou být uchycené pohyblivě nebo pevně. Pevné uchycení se hodí pro pružinové nebo jednoduché polyuretanové matrace, pohyblivé pak pro střední a vyšší třídu polyuretanových a latexových matrací. Velice praktické jsou polohovací rošty - nadzvednutí hlavy zpříjemňuje čtení nebo sledování televize, změna polohy nohou zase umožňuje symetrii v oblasti kolen a pánve, což odstraňuje napětí a přetížení kolem kyčlí a kříže, nohy se pak také lépe regenerují. Některé luxusní polohovací rošty jsou dokonce ovládány elektromotorkem, pro nastavení požadované polohy tedy ani nemusíte s postele vstávat! Předpokladem plného využití luxusního roštu je samozřejmě kvalitní kopírovatelná matrace.

Rošty, které se řadí k těm kvalitnějším, nemívají lamely z jednoho kusu dřeva, ale jsou lepené z více vrstev dřeva bukového nebo březového. Kvalita roštu je podmíněna i počtem lamel a jejich opouzdření. Tělu lépe vyhovuje více tvrdších, pružně uchycených lamel, pérujících po celé délce postele. Čím lepší je opouzdření lamel, tím má matrace lepší kopírovací účinek páteře. Správné podepření páteře zaručují u exkluzivních roštů kromě lamel i pružné elementy - tzv. media, často označovaná jako "terčíky" nebo "květy". Media se díky své poddajnosti ve všech směrech přizpůsobí tvaru těla.

Matrace

Pružinová matrace Pružinová matrace Dobrá matrace by měla rovnoměrně rozkládat zátěž těla tak, že bude měkčí v oblasti ramen, pánve i pat a tužší pod bederní páteří (je takzvaně zónovaná). Dále by měla být co nejvíce prodyšná a dobře odvádět pot. Na našem trhu je možné získat matrace různé kvality, ze všemožných materiálů a také od různých výrobců.

Latexové matrace se vyrábí z přírodního latexového mléka (z přírodního kaučuku) v kombinaci s mlékem syntetickým. Obě složky se šlehají na různou hustotu a poté se vulkanizují. Latexové jádro je děrované a podle velikosti a počtu otvorů se dělí na zóny s větší nebo menší tuhostí. Nás ovšem bude především zajímat fakt, že jsou velmi pohodlné, ale poměrně těžké, hůře se s nimi manipuluje a zpočátku mohou být cítit gumou.

Pěnové matrace nabízejí širokou škálu typů od standardních až po komfortní. Většinou jsou vyráběny jako sendvičové, což znamená, že matrace je poskládána z několika různých vrstev pěn odlišné hustoty, díky čemuž vzniká výše zmíněné zónování. Čím je skládání a tvarování na pěnové matraci složitější, tím pohodlněji se na ní spí a samozřejmě, že pro takovou matraci sáhnete hlouběji do kapsy. Existují i tzv. líné pěny, které se chovají, jako by byly naplněné vodou (Tempur, Viscofoam). Jejich tvrdost se mění v závislosti na teplotě, což znamená, že tato pěna při kontaktu s lidským tělem měkne a velmi pomalu se navrací do původní polohy, výborně se tak přizpůsobuje různým pozicím lidského těla.

Pružinové matrace jsou tvořeny vrstvami polyuretanové pěny či kokosového vlákna, k nimž jsou připevněny pružiny. Komfortnější matrace mívají dvojtou pružinovou kostru, kdy ta spodní tlumí větší pohyby těla a horní obrys těla kopíruje. Mezi luxusní pružinové matrace patří tzv. taštičkové, u kterých jsou pružiny o jednu třetinu stlačené v textilních sáčcích, které ještě lépe reagují na nerovnosti lidského těla a umožňují tak optimální rozložení hmotnosti.

Zdravotní matrace
TIP - Pozor na "zdravotní matrace"
Nenechte se zlákat nabídkou některých výrobců, kteří své produkty označují jako "ZDRAVOTNÍ MATRACE", nevyvratitelným faktem je, že ani ta nejlepší matrace nikoho neléčí. Jedná se o pouhý marketingový tah některých firem, proto se při výběru lůžkovin řiďte především zdravým rozumem!
 

 

 
Pecho-it.cz & Vše pro interiér.cz © 2007